niedziela, 26 lutego 2017

Morskie opowieści

Słoń, lew i lampart


Czy znacie takiego słonia,
co długiej trąby nie nosi,
bardzo lubi łowić ryby
i kąpiele dobrze znosi?

Słyszeliście o lwie dzikim,
co nie mieszka na sawannie,
tylko woli wśród fal morskich,
pluskać się, jak w wielkiej wannie?

Czy widzieliście lamparta,
co na lisy nie poluje,
tylko w bardzo zimnej wodzie,
jada, pływa i nurkuje?

Morski słoń i lampart morski,
nie mieszkają w Bajkogrodzie.
Są to foki, które żyją
w zimnej oceanu wodzie.

A lew morski to fok krewny,
pływa u ciepłych wybrzeży
i do uchatek należy.

Autorka: Beata Szcześniak

Chcecie bliżej poznać bohaterów rymowanki? Zapraszamy do świata fokowatych i uchatek!Foki i uchatki – bohaterowie opowieści:

 

Słoń morski

Słoniami morskimi nazywamy dwa gatunki zwierząt: mirungę północną i południową. Ich nazwa potoczna wynika z dużych rozmiarów oraz z wyglądu pysków samców, które przypominają trąbę. Mirungi żyją w stadach i żywią się głównie rybami i głowonogami. Większość czasu spędzają w wodzie i potrafią wytrzymać bez pobierania powietrza ponad 1,5 godziny, czyli dłużej niż jakikolwiek inny ssak morski (oprócz waleni). Żyjący w Antarktyce słoń morski południowy jest największą foką na świecie. Samce tego gatunku mogą ważyć nawet ponad 3 tony i mierzyć powyżej 6 m.
Mirunga południowa, źródło: By B.navez - self-made (scan of paper photo), GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=278997

Źródło: Seal Conservation Society: http://www.pinnipeds.org/

 

Lampart morski

Lamparty morskie mieszkają  u wybrzeży Antarktydy w strefie dryfującego lodu. Ich nazwa pochodzi od cętkowanej sierści oraz smukłej budowy ciała i pyska przypominającego pysk drapieżników. Zwierzęta te prowadzą zazwyczaj samotny tryb życia, są szybkie, zwinne i dobrze przystosowane do łowów.  Polują na młode pingwiny, a także jako jako jedyne wśród fok, żywią się innymi fokami. Ryby są tylko dodatkiem do ich diety. Samice lampartów morskich mogą osiągać większe rozmiary od samców, co jest rzadko spotykane w świecie zwierząt.

Lampart morski, źródło: Greg Lasley, zdjęcie na licencji: CC BY-NC-SA 2.0
http://eol.org/data_objects/33359044

Źródło: Seal Conservation Society: http://www.pinnipeds.org/

 

Lew morski, czyli uchatka kalifornijska


Jak sama nazwa wskazuje uchatki kalifornijskie występują u wybrzeży Ameryki, ale dwie inne populacje uchatek zamieszkują także wody wokół wysp Galapagos i u południowych wybrzeży Japonii. W przeciwieństwie do lampartów morskich lwy morskie są bardzo towarzyskie.  Żyją w koloniach liczących setki, czasem nawet tysiące osobników. Uchatki na lądzie mogą poruszać się odbijając się przednimi i tylnymi płetwami. Pod wodą świetnie widzą i wypatrują zdobyczy, łowią ryby, ośmiornice i skorupiaki.
uchatki kalifornijskie, źródło:By David Corby - Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=769853
Źródło: Seal Conservation Society: http://www.pinnipeds.org/

 

A jakich fok jest najwięcej?


Czy znacie takie stworzenie,
co krabojad się nazywa
przemierza morskie przestrzenie
i niezwykle szybko pływa?

Krabojad jest najbardziej licznym gatunkiem spośród fokowatych i uchatkowatych. Jego populacja jest szacowana nawet na 15 milionów osobników.
Krabojady wyróżniają się kremowobiałym lub szarawobiałym futrem.  Żyją i rozmnażają się w Antarktyce w strefie dryfującego lodu, gdzie tworzą liczne stada po kilkadziesiąt sztuk. Wbrew swojej nazwie, wcale nie żywią się krabami, tylko krylem.
Podobnie jak u lampartów morskich samice krabojadów osiągają większe rozmiary od samców.

Krabojad, źródło: By Mike Cameron - National Marine Mammal Laboratory (part of the National Oceanic and Atmospheric Administration) - http://nmml.afsc.noaa.gov, Domena publiczna

Źródło: Seal Conservation Society: http://www.pinnipeds.org/


Foki w Polsce

W Morzy Bałtyckim mieszkają trzy gatunki fok: foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana. Foka pospolita, jest jednym z najbardziej rozprzestrzenionych gatunków fokowatych na świecie, ale w Bałtyku wcale pospolita nie jest i jest najmniej licznym gatunkiem fok w naszym morzu. Najliczniejszą z fok bałtyckich jest natomiast foka szara. Szacuje się, że w Bałtyku występuje ponad 20 000 tych fok. Taka liczba to jedynie 20% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Największym zagrożeniem dla fok jest przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie, zanieczyszczenie wód oraz hałas i brak spokoju w siedlisku (np. powodowany transportem morskim)
Więcej o fokach w Bałtyku przeczytacie na stronie Fokarium na Helu.

Korzystając z szablonu na stronie Mamarak w cyklu Rodzic na warsztat, narysowałyśmy z córką  kilka fok szarych


Wykonałyśmy również plankton, ryby i foki i układałyśmy łańcuchy pokarmowe:

A na koniec dowiedziałyśmy się, czym różnią się foki i uchatki:

Foki czy uchatki?

Foki, morsy i uchatki należą do grupy płetwonogich. Wśród nich wyróżniamy rodziny: morsowatych, fokowatych i uchatkowatych

Foki nie posiadają małżowin usznych i mają  długi, podobny do psiego pysk.
Pływają za pomocą tylnych płetw. Po lądzie pełzają dość niezgrabnie, tylną płetwę ciągną za sobą. Występują w środowisku słodkowodnym i słonowodnym.
Fokami są: lampart morski, krabojad i słoń morski.

Uchatki posiadają wykształcone małżowiny uszne, krótszy pysk i dłuższe płetwy niż foki (mogą klaskać przednimi płetwami). Do pływania używają przednich płetw. Zdecydowanie łatwiej poruszają się na lądzie niż foki. Tylne płetwy mogą podwijać do przodu i opierać się na nich, co pozwala na utrzymanie pozycji pionowej. Uchatki występują jedynie w środowisku słonowodnym. Małe uchatki przychodzą na świat na skałach, dlatego są ciemne w dzieciństwie i później jaśnieją. Foki np. foka szara najczęściej rodzą się na lodzie, stąd dla kamuflażu mają z początku białe futerko i z czasem ciemnieją.

Uchatkami są: kotik zwyczajny (można go zobaczyć we wrocławskim zoo), uchatka kalifornijska,

Źródło: http://www.fokarium.com/fokarium/faq.html#_ftn20


Mamy nadzieję, że zaciekawił Was świat fokowatych i uchatek. Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku, na której umieszczamy dodatkowe zdjęcia i pomysły, które nie są publikowane na blogu. 

Nasze foki biorą udział w 3 edycji projektu pt. "Zwierzaki - cudaki", zainicjowanego przez Agnieszkę - autorkę bloga Pomieszane z poplątanym.
 


Wpis bierze udział w projekcie blogowym pt. Mały Przyrodnik


15 komentarzy:

 1. Córka właśnie otrzymała w prezencie książkę Mikołaja Golachowskiego "Czochrałem antarktycznego słonia".
  I nie może się oderwać ;-)
  A gdy ja sięgnęłam po tę książkę, córka powiedziała:
  "Uważaj, wciągnie cię" ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tę książkę mamy na liście do przeczytania w pierwszej kolejności, tym bardziej, że Mikołaja poznaliśmy osobiście podczas jego antarktycznych opowieści i prezentacji zwierzołków od pupy strony:) Mamy nadzieję, że na wciągnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy świetny atlas ze zwierzętami, bardzo często go przeglądam z Jasiem. Dużo informacji w jednym wpisie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My też mamy atlas zwierząt z dużymi zdjęciami, córka bardzo lubi oglądać. Próbowaliśmy też Galerię Dzikich Zwierząt, ale Helenka woli zdjęcia niż grafiki.

   Usuń
 4. Przyroda nigdy nie była moją mocna stroną ;-) U nas w rodzinie mąż i syn mają takie zainteresowania, mnie zawsze bardziej wciągały ludzkie przypadki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój syn jest wręcz zafascynowany morskimi zwierzętami, uwielbia o nich czytać, oglądać filmy, wiele ciekawostek na ich temat zna. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas też morze jest źródłem fascynacji, córka chce pojechać na Antarktydę oglądać pingwiny...

   Usuń
 6. Moja córa uwielbia wszelkie morskie zwierzęta, zna takie nazwy, o których ja nigdy nie słyszałam.
  Super rymowanka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ile jest odpowiedników kotowatych wśród morskich stworzeń!

  OdpowiedzUsuń
 8. :) Tych odpowiedników (niekoniecznie kotowatych) jest jeszcze kilka np. foka pospolita jest nazywana psem morskim, a manat afrykański krową morską :)

  OdpowiedzUsuń
 9. lubię takie ciekawostki mimo że już ze mnie duże dziecko:D obserwuję i zapraszam do siebie;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawe kompendium wiedzy o fokach i uchatkach :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem pod ogromnym wrażeniem i będę do Was regularnie zaglądać! Ostatnio czytaliśmy jedną z książek Neli i z niej dowiedzieliśmy się m.in. o różnicach między uchatką a foką:)

  OdpowiedzUsuń