czwartek, 19 stycznia 2017

Świętujemy Dzień Pingwina


pingwiny, zabawy dla dzieci, książki o pingwinach, DIY


Na naszym blogu zazwyczaj opisujemy spotkania z polską przyrodą. Dziś postanowiliśmy zrobić wyjątek i przedstawić Wam wyjątkowe ptaki, które w Polsce można zobaczyć jedynie w ogrodach zoologicznych - tj. pingwiny. Już jutro, 20 stycznia przypada Dzień Wiedzy o Pingwinach. Z tej okazji poznaliśmy ciekawostki na temat tych zwierząt i własnoręcznie wykonaliśmy puszyste ptaki z papieru. Pomogły nam w tym: pakiet edukacyjny wydany przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” z mnóstwem informacji na temat biologii pingwinów oraz najnowszy numer Świerszczyka, zawierający zagadki, wiersze i opowiadania o tych niezwykłych ptakach. Zapraszamy na spotkanie z pingwinami - ptakami, które świetnie się ślizgają i są bardzo towarzyskie.


Dzięki wspomnianemu pakietowi edukacyjnemu, poznaliśmy różne gatunki pingwinów i sprawdziliśmy, gdzie mieszkają. Ptaki te najliczniej występują oczywiście w Antarktyce, ale można je zobaczyć także u wybrzeży Ameryki Południowej, Afryki, Australii i Nowej Zelandii. Jeden gatunek – pingwin równikowy - mieszka na położonych w strefie równikowej Wyspach Galapagos. Dalej na północ pingwiny już jednak nie wędrują. Oznacza to, że nie mają szans w naturze spotkać się z mieszkającym w Arktyce niedźwiedziem polarnym. Takie spotkania możliwe są tylko w książkach, bajkach, czy na filmach.

W książce pt. "Tata w sieci" pingwiny i niedźwiedź polarny bawią się razem. W naturze takie spotkania nie są możliwe.


Zróbcie to sami!

Polecamy przepis na pingwina z papieru lub filcu, zaczerpnięty z pakietu edukacyjnego ODE Źródła.

Potrzebujemy:
- czarnego kartonu/filcu do wycięcia sylwetki ptaka,
- białego kartonu/filcu do wycięcia brzuszka,
- pomarańczowego kartonu/filcu do wycięcia dzioba i nóg,
- waty - do wykonania puchowego brzuszka,
- nożyczek, kleju i flamastra;pingwiny, zabawy dla dzieci, książki o pingwinach, DIY, pinguin DIY


Nasza córka pyta o... pingwiny:

 

Jak latają pingwiny?

Pingwiny nie latają. Ich wąskie skrzydła pełnią funkcję płetw napędowych. Pingwiny przez większość czasu pływają i nurkują w wodzie. Na lądzie chodzą wyprostowane lub ślizgają się na brzuchu, odpychając się nogami.
 

Co jedzą pingwiny?

Pingwiny łowią ryby oraz małe skorupiaki i kalmary, mogą także pić wodę morską. Soli (pochłoniętej z morza wraz z jedzeniem i z wodą) pozbywają się z organizmu poprzez kichanie.

Co to znaczy, że pingwiny lubią kolonie?

Pingwiny są bardzo towarzyskie, żyją w grupach - koloniach, które mogą liczyć nawet setki tysięcy ptaków. Mimo, że kolonie są dość liczne, to wszystkie gatunki pingwinów podlegają ochronie gatunkowej.

Kto jest wyższy? Ja czy pingwin?

Największe z pingwinów - żyjące w Antarktyce pingwiny cesarskie - osiągają wysokość nawet 120 cm. Są więc wyższe od większości przedszkolaków.


Czytamy książki o pingwinach

Dzień Wiedzy o Pingwinach można uczcić na wiele sposobów. My sięgnęliśmy po książki Zaczarowana zagroda Aliny i Czesława Centkiewiczów oraz Gdzie jest pingwin? Sophie Schrey.
Zaczarowaną zagrodę polecamy do czytania i oglądania. Natomiast Gdzie jest pingwin? to książka obrazkowa. Na kolejnych stronach ukrywa się 10 niesfornych ptaków, które uciekły z zoo i odwiedzają różne miejsca:  plażę, kręgielnię, czy muzeum. Książka bardzo zainteresowała naszą córkę, pingwinów szukaliśmy wczoraj, dziś i na pewno poszukamy jutro.


Gdzie są pingwiny? Szukamy w muzeum...
O innych książkach z udziałem "pingwinich" bohaterów możecie przeczytać na naszym blogu tutaj.

Opisane przez nas zabawy plastyczne z pingwinem w roli głównej można wykorzystać w edukacji domowej lub w edukacji przedszkolnej.
Odwołanie do podstawy programowej:
Edukacja przedszkolna
9.2. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne; Dziecko umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
12.1. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt; Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego o pingwinach. Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku, na której umieszczamy dodatkowe zdjęcia i pomysły, które nie są publikowane na blogu.

Bierzemy udział w projekcie blogowym pt. Mały Przyrodnik
17 komentarzy:

 1. Pamiętam doskonale "Zaczarowaną Zagrodę" Centkiewiczów. Mój Boże, ileż to czasu upłynęło od chwili, kiedy miałem tę książkę w rękach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie czytałam tej książki w dzieciństwie, ale z córką czytałyśmy ją ostatnio kilkakrotnie :)

   Usuń
 2. Super... :-) Jak się wyrobimy to u nas jutro też będzie pingwiniasty dzień ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobre pomysły na prace z dziecmi teraz sezon chorobowy i sie nudzimy w domu wiec skorzystamy

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjnie! Podoba mi się bardzo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się że jesteście z nami!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ urocze są te ręcznie robione pingwinki, nie mogę się doczekać, aż mój maluszek podrośnie na tyle, aby bawić się w takie cudeńka! :) Pozdrawiam ciepło, Mamatywna.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj doskonałe pomysły na prace kreatywne! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna relacja, a pingwinki cudowne :)pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale slodziaki Wam wyszly. I coly projekt świetnie przygotowany :-)

  OdpowiedzUsuń