niedziela, 29 stycznia 2017

CzytaMy o pingwinach: Gdzie jest pingwin? 365 pingwinów, Tata w sieci i Zaczarowana zagroda


365 pingwinów - aż tyle, czy tylko tyle?

W styczniu,  z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Pingwinach, sięgnęliśmy po lektury z pingwinami w rolach głównych. Przeczytaliśmy opowiadania pt. Tata w sieci i Zaczarowana zagroda oraz wierszowaną historię pt. 365 pingwinów i książkę obrazkową pt. Gdzie jest pingwin?. Naszej czteroletniej córce zdecydowanie najbardziej spodobała się ta ostatnia pozycja i dlatego od niej rozpoczynamy nasz przegląd „pingwinowej literatury” dla dzieci.

Gdzie jest pingwin? 

Autorzy: Sophie Schrey, Chuck Whelon 


To świetna książka dla najmłodszych czytelników (2-5 lat). Opowiada o dziesięciu pingwinach, które postanowiły uciec z zoo i wrócić do domu na Antarktydę. Po drodze ptaki odwiedzają różne miejsca, gdzie jest bardzo tłoczno i trudno się odnaleźć... Pingwinów możemy szukać pod wodą, w muzeum, w restauracji w operze, a nawet w domu, w którym straszą upiory. Młodsze dzieci mogą ćwiczyć spostrzegawczość i liczenie do 10, a starsze dodatkowo wymyślać i opowiadać historie o przygodach całej grupy lub każdego z ptaków.
O zwyczajach i biologii pingwinów wiele się z tej książki nie dowiemy, ale poszukiwanie biało-czarnych bohaterów jest znakomitą zabawą i wbrew pozorom wcale niełatwym zadaniem...My tropiliśmy pingwiny codziennie przez kilka dni i na pewno wrócimy do tej książki już niedługo. 
Znalezienie grupy 10 pingwinów w muzeum wcale nie jest łatwe...
a na Antarktydzie jest jeszcze trudniejsze...


365 pingwinów

Autorzy: Jean-Luc Fromental, Joëlle Jolivet


W tej książce również uczymy się liczyć, ale tym razem liczba pingwinów rośnie od 1 do … kilkuset. Ptaki możemy mnożyć, dodawać i grupować. A skąd się wzięło tyle pingwinów?  Otóż "w dzień noworoczny z samego rana nadeszła paczka niespodziewana”. Pewna rodzina otrzymała pudełko, w którym znajdował się pingwin i biała karteczka. Na kartce widniał napis: „Jestem pingwinem z numerem jeden. Proszę nakarmcie mnie jeśli zgłodnieję”. Od tej pory, co rano listonosz dostarczał kolejną paczkę i tak przez wiele miesięcy...Brzmi intrygująco, prawda? Jak poradzi sobie rodzina i kto jest nadawcą tych niezwykłych przesyłek nie będziemy zdradzać... jednak dużym minusem opowieści jest jej zakończenie, które jest ekologicznym nieporozumieniem.
Książka zainspirowała nas do rozmowy o gatunkach inwazyjnych i ich wpływie na środowisko oraz o zasadach przewozu zwierząt  w tym chronionych (dla przedszkolaka to również mogą być ciekawe tematy).

365 pingwinów, książka ma format nieco mniejszy niż A3 Tata w sieci 

Autor: Philippe de Kremmeter 


Jest to historia pewnej rodziny pingwinów. Tata jak sugeruje tytuł, wcale nie zaplątał się w rybackie sieci, tylko rozpoczyna każdy dzień od spotkania z komputerem i 532 przyjaciółmi z Icebooka. Wirtualny świat pochłania tatę tak bardzo, że nie może poradzić sobie w sytuacji awarii sieci. W końcu dochodzi do nieszczęścia i tata dryfuje samotnie na krze w nieznane. Naszą córkę ta historia nie zainteresowała, może dlatego, że nie ma wirtualnych przyjaciół i rzadko używa komputera. Może to być ciekawa lektura dla nieco starszych dzieci i ich rodziców, szczególnie jeśli często są w sieci.

Niestety w książce również znaleźliśmy ekologiczną wpadkę. Przyjaciele taty – inne pingwiny - podróżują na biegun północny, a tacie pingwinowi w kłopotach pomaga niedźwiedź polarny.Niedźwiedź polarny i pingwiny mogą bawić się razem w książkach, w naturze nie mają szans się spotkać.

Zaczarowana zagroda

Autorzy: Czesław Centkiewicz, Alina Centkiewicz; Ilustracje: Agnieszka Żelewska


Z tej lektury  o pingwinach dowiedzieliśmy się najwięcej. O tym, że co roku udają się w dalekie podróże (bynajmniej nie na biegun północny) i o tym, że naukowcy obrączkują ptaki, aby lepiej badać ich zwyczaje.  To historia o tym, że pingwiny są bardzo mądrymi ptakami, że pragną wolności i  nie chcą być zamknięte. To także opowieść o tym, że dzięki współpracy w grupie można rozwiązać różne trudne problemy.

Książka przybliża pracę naukowców ze stacji badawczej na Antarktydzie, którzy postanowili zaobrączkować pingwiny Adeli, aby móc śledzić ich wędrówki. Oznakowanie ptaków okazało się jednak trudnym zadaniem, gdyż zamknięte w zagrodzie ptaki w tajemniczy sposób wydostawały się na wolność... Ta historia bardzo spodobała się naszej córce, podobnie jak piękne ilustracje pani Agnieszki Żelewskiej.Zaczarowaną zagrodę można także obejrzeć i wysłuchać tutaj


Czy znacie opisane przez nas książki? Jakie są Wasze wrażenia po lekturze? Jakie inne książki o pingwinach polecacie?


Uczestniczymy w projekcie blogowym pt. Mały Przyrodnik
Nasza recenzja książki pt. Zaczarowana zagroda Aliny i Czesława Centkiewiczów bierze udział w wyzwaniu czytelniczym Czytam, bo polskie, które promuje czytanie książek polskich autorów.10 komentarzy:

 1. Zebrane pozycje dla fanów pingwinów! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. W pierwszej książeczce, znalezienie tych pingwinów to prawdziwa sztuka :) Jeszcze tata w sieci mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, czasem bardzo trudno je odnaleźć. W razie dużych kłopotów z tyłu książki jest "ściągawka" z rozwiązaniem zagadki.

   Usuń
 3. Fajne propozycję. Skuszę się na Zaczarowaną zagrodę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaczarowaną zagrodę znam :) Reszty niestety nie :(
  Ogólnie bardzo lubię pingwinki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W temacie pingwinów... oglądaliście bajkę Tupot małych stóp?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie, ale mamy w planach. Czy polecacie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My polecamy. Obie części. Druga była bezpośrednią inspiracją naszych zabaw związanych z pingwinami, ale nie tylko :)

   Usuń