wtorek, 31 stycznia 2017

Co robią mrówki? Co robią pająki? Opowiem ci, mamo...

W styczniu w naszej bibliotece zagościły mrówki – i to nie kilka zabłąkanych sztuk - a całe mrowisko. Co u nas robiły? Zbudowały mrowisko, zbierały pokarm, zapylały kwiaty, opiekowały się potomstwem, a nawet chroniły mszyce przed biedronkami.  Spotkały także żarłoczną gąsienicę, kolorowe motyle i potężne chrząszcze.  Te niezwykłe spotkania i społeczne zachowania mrówek obserwowaliśmy w książce pt. Opowiem ci, mamo, co robią mrówki.
 


Książka została pięknie ilustrowana przez panią Katarzynę Bajerowicz, a zwyczaje owadów wierszem opisał poeta Marcin Brykczyński: "W swym mrowisku, pełne werwy mrówki mrowią się bez przerwy, a świerszcz zbytnio się nie trudzi: na czym zagra gdy się zbudzi?"
Naszej córce szczególnie spodobała się czuła opieka mrówek nad larwami, wyodrębnione na toalety miejsce w mrowisku i pomoc, jaką owady ofiarowały dżdżownicy (pewnie też spotkaliście deszczowa porą na chodniku ranne dżdżownice). Taka lektura, to wspaniały wstęp do odkrywania piękna i tajemnic przyrody.

Opowiem ci, mamo, co robią pająki

 


Opowiem ci, mamo, co robią mrówki to pierwsza część serii, którą poznaliśmy już dwa lata wcześniej dzięki książce: Opowiem ci, mamo, co robią pająki. Pająki, muchy i komary raczej nie kojarzą się pozytywnie. Tymczasem mogą stać się obiektem niesamowitych obserwacji przyrodniczych dla dzieci i dorosłych. Przyglądaliście się kiedyś, jak pająki tkają sieci? Czy wiecie, że pajęcza sieć jest bardzo mocna, a sztuki tkania pajęczyny pająków nikt nie uczy? Pewnie mają ją we krwi, a właściwie w hemolimfie...„Pająk podróż rozpoczyna. Właśnie żegna go rodzina.” - tak rozpoczęła się opowieść. W swej wędrówce nasz bohater pająk Kleofas spotkał jelonka rogacza, żuka gnojarza, komary, muchy, muzykalnego trzmiela i innych mieszkańców mikroświata. Te niezwykłe spotkania rymami opowiedział również Marcin Brykczyński, natomiast autorem ilustracji tym razem jest Daniel de Latour.
Obie książki pozwalają na ćwiczenie spostrzegawczości i naukę liczenia u najmłodszych czytelników (2-5 lat). My szukaliśmy mrówek i świetlików i  policzyliśmy ile nóg mają owady, a ile pająki (co prawda niektóre pająki mają narysowane 7, a nie 8 nóg). Sprawdziliśmy także, ile oczu mają pająki (okazało się, że w książce niektóre pająki zamiast  ośmiu mają narysowane 5 lub 6).

Obie książki są zaproszeniem do fascynującego mikroświata owadów i pajęczaków, dla dzieci i rodziców i bardzo je polecamy. Są solidnie wydane, mają duże i grube kartonowe kartki oraz zaokrąglone rogi. Książkę o pająkach kupiliśmy 2 lata temu i mimo intensywnego użytkowania nie różni się znacznie wyglądem od zakupionej w styczniu książki o mrówkach. W środku obok pięknych, kolorowych ilustracji znajdziemy rymowane historie, zagadki i zadania do rozwiązania (np. znajdź różnice, labirynt). Na kolejnych ilustracjach możemy odszukiwać różnych bohaterów i opowiadać, jakie przygody ich spotkały np. żuk gnojarz na kolejnych kartach wytrwale toczy kulę, która staje się coraz większa.

Dla rodziców, którzy niepewnie czują się w świecie owadów i pajęczaków wydawca książek przygotował fachowe merytoryczne wsparcie. Na stronach: http://mrowisko.nk.com.pl oraz  http://pajaki.nk.com.pl znajdują się opisy bohaterów i ciekawostki na ich temat. Z wirtualnego mrowiska można również pobrać kolorowankę z bohaterami książki o mrówkach.


A jeśli zainteresował Was świat owadów, to więcej ciekawostek na temat tych niezwykłych zwierząt znajdziecie w naszym wpisie pt. Ciekawi owada.


Nasz wpis bierze udział w wyzwaniu czytelniczym Czytam, bo polskie, które promuje czytanie książek polskich autorów.14 komentarzy:

 1. Bardzo dziękuję za rozłożenie książeczki na części pierwsze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, mam nadzieję, że ilustracje są zachęcające :)

   Usuń
 2. Już od jakiegoś czasu się na tę serię czaję - ale moja lista lektur do zakupienia jest tak długa, że chyba znów mi w tym miesiącu funduszy zabraknie. Może podszepnę dziadkom, żeby sprawili Młodemu na prezent ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To na pewno fajny pomysł na prezent. Możecie też sprawdzić w bibliotece, u nas te tytuły są w zasobach osiedlowych bibliotek :)

   Usuń
 3. Poczytaj mi mamo to seria, którą znam z dzieciństwa. Fajnie, że o niej wspominasz. Muszę zapoznać z nią młodego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczytaj mi mamo, została wydana również przez Naszą Księgarnię w tomikach, jest ich kilka :)

   Usuń
 4. Świetnie, że promujesz czytanie książek polskich autorów :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. O, mój siostrzeniec ma niedługo urodziny, chyba urodził mi się w głowie pomysł na prezent... :)

  OdpowiedzUsuń