niedziela, 27 listopada 2016

Wyklejanie i dodawanie w orientalnym gaju

Indian roller - kraska orientalna

W niedzielę wybraliśmy się do Zamku Królewskiego na warsztaty rodzinne pt. “W orient gaju, baju baju...”. Na miejscu poznaliśmy piękne ptaki pochodzące z Indii i Chin:  pawia indyjskiego, bażanta złocistego i kraskę orientalną. Zobaczyliśmy bajecznie kolorowe pióra, różnokształtne dzioby i wykonaliśmy egzotycznego ptaka z pianki i piór.

Po powrocie do domu rozmawialiśmy o tym, jak ptaki przychodzą na świat, które zwierzęta również składają jaja i co znajduje się pod skorupką. Potem z plastikowych opakowań po niespodziankach zrobiliśmy zabawki do ćwiczenia liczenia, dodawania i odejmowania. Zabawę przygotowaliśmy w ramach 2 edycji projektu blogowego pt. "Matematyka jest piękna".

 

Orientalne ptaki

 

Mieszkamy niedaleko bażantarni, więc pawie, bażanty i papugi spotykamy bardzo często. Z tym większą przyjemnością własnoręcznie wykonaliśmy kolorowego orientalnego ptaka, który ozdabia pokój w szare jesienne dni.
Bażant złocisty

Do wykonania orientalnego ptaka użyliśmy:
- ptaka wyciętego z papieru,
- taśmy dwustronnej,
- kawałków kolorowej pianki (można też użyć kolorowego papieru lub krepiny),
- kolorowych piór,
- spinaczy i plastikowej rurki do zrobienia zawieszki;

Wycinamy, wyklejamy i dodajemy pióra

Nasz własnoręcznie wykonany orientalny ptak


Nasza córka pyta o … jaja

 • Czy tylko ptaki i dinozaury znoszą jaja?
Jaja składają również inne gady np. żółwie, krokodyle i węże, a także między innymi żaby, ryby, niektóre owady i ssaki.
 • Co jajo ma w środku?
Sprawdziliśmy dokładnie i wykonaliśmy przekrój jajka. Zaznaczyliśmy: skorupkę, białko, żółtko, zarodek, skrętki i komorę powietrzną. Jak takie przekroje mogą wyglądać możecie sprawdzić na stronie projektu edukacyjnego pt. "Jajko" zrealizowanego w przedszkolu w Bliznem Jasińskiego.
 • Kto znosi największe jaja?
Wśród ptaków największe jaja, ważące ponad 1,5 kg składają strusie, najmniejsze natomiast kolibry. Ich jajka ważą niespełna 0,5 g i mierzą 1 cm długości.
„Jajo jednakże nie zawsze jest proporcjonalne do wielkości ptaka. Porównując strusie jaja do jaja kurzych można zakrzyknąć: ale jaja! Ale jajko strusia stanowi jedynie 2% masy dorosłego osobnika – jest to więc najmniejsze jajo w królestwie ptaków w porównaniu do wielkości osobnika dorosłego. Największe jajo pod tym względem znosi kiwi – jego jajko stanowi 20% masy ciała dorosłego osobnika”. Źródło: e-bliskoprzyrody.pl

 

 

Dodawanie i odejmowanie z jajem


W domu mieliśmy kilka żółtych jajek po zabawkach- niespodziankach. Postanowiliśmy je wykorzystać do ćwiczenia dodawania i odejmowania. Na jednej części każdego jajka umieściliśmy liczby, będące wynikiem działania, a na drugiej narysowaliśmy kropki lub zapisaliśmy działania arytmetyczne: dodawanie lub odejmowanie.

Córka dopasowywała połówki jajek w taki sposób, aby do działania przyporządkować prawidłowy wynik. Później do środka jajek włożyliśmy karteczki z liczbami od 10 do 20 i córka po otworzeniu jajka odgadywała, jaka to liczba. Oczywiście po zabawie czekały na nas niespodzianki :)

Pomysł na zabawki z jajek zaczerpnęłyśmy z bloga Creekside Learning.Nasze jajka wykonałyśmy w ramach 2 edycji projektu blogowego pt. "Matematyka jest piękna".

16 komentarzy:

 1. Piękna twórczość :) Orientalne ptaki jak żywe,
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale super pomysł! Ptaki przepiękne, a matematyka z jajem faktycznie jest fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale super pomysł! Sama chętnie zrobiłabym takiego ptaka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy! Wykonanie ptaka na szczęście nie jest czasochłonne.

   Usuń
 4. Bardzo kreatywny pomysł! Nauka w połączeniu z rękodziełem i zabawą to świetna rzecz:)

  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 5. oczarowaly mnie te jajka, w zyciu nie wpadlabym na taki pomysl! genialne! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny pomysł na połączenie nauki z kreatywną zabawą:)

  OdpowiedzUsuń