10 listopada jest obchodzony Dzień Jeża. Z tej okazji nasza córka wykonała w przedszkolu jeża z nieodłącznym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Ale czy jeże jedzą jabłka? No właśnie...zdecydowanie wolą dżdżownice, ślimaki i owady, a więc dietę mięsną. Świętując święto jeży, postanowiliśmy lepiej je poznać i wykonać kilka małych kolczastych zwierząt z papieru.
Przepisy na igielnik w kształcie jeża oraz zagadki, wiersze, kolorowanki i przyrodnicze wyzwania dla dzieci z jeżem w roli głównej znajdziecie w pakiecie edukacyjnym na Dzień Jeża opracowanym przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Z publikacji dowiecie się również, co jedzą jeże, gdzie mieszkają, czy łysieją na starość i czy jeżowe noworodki mają kolce.
Oto nasze jeże "z pakietu edukacyjnego":
![]() |
Jeże wśród liści, śpiący jeż i ulubiony pokarm jeży: ślimaki, żaby, owady i gryzonie. |
![]() |
maska jeża |
A tutaj nasze "projekty" autorskie:
![]() |
Jeż - witraż, jeż z liści, jeż z dłoni i rodzina jeży |
![]() |
a tu jeż z bardzo dużym nosem |
Nasza córka pyta o... jeże:
Co jedzą jeże?
Jeże nie jedzą jabłek i nie noszą ich na grzbiecie. Jeże są drapieżnikami, lubią owady, ślimaki, dżdżownice, małe płazy i ssaki.Mit o transportowaniu przez jeże jabłek na kolcach, ma bardzo długą historię i wywodzi się z początków naszej ery, przeczytacie o tym tutaj
Czy jeże teraz śpią?
W Polsce późną jesienią jeże zapadają w sen zimowy i obudzą się dopiero wiosną. W mieście możemy chronić te pożyteczne zwierzęta, organizując dla nich bezpieczne i przytulne zimowe schronienia np. w specjalnych domkach. Takie miejsca powstały np. w Gdańsku.Czy jeże mają ogonki?
Jeże mają ogonki, ale krótkie ich długość wynosi do 5 cm.Jak dużo jeż ma kolców?
Liczba kolców jest zależna od wieku i wielkości jeża. Dorosły jeż ma około 5000 kolców, ale u niektórych dużych jeży może ich być nawet ponad 7000. Jeże "nie łysieją" na starość i nawet leciwe osobniki mają kolce. Zaniepokojone jeże zwijają się w kulkę i wystawiają kolce, co pozwala im obronić się przed drapieżnikami.Źródła: O jeżach czytaliśmy na stronach Stowarzyszenia Ochrony Jeży "Nasze Jeże". Szczególnie zainteresowanym tematem polecamy tekst: "Cała prawda o jeżu - nie tylko dla dzieci"
Opisane przez nas zabawy plastyczne z jeżem w roli głównej można wykorzystać w edukacji domowej lub w edukacji przedszkolnej. Odwołanie do podstawy programowej:
Edukacja przedszkolna9.2. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne; Dziecko umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
12.1. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt; Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.
Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego o jeżach. Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku, na której umieszczamy dodatkowe zdjęcia i pomysły, które nie są publikowane na blogu.
Nasze jeże biorą udział w 2 edycji projektu pt. "Zwierzaki - cudaki", zainicjowanego przez Agnieszkę - autorkę bloga Pomieszane z poplątanym.
Jeże są super ;) Czasami przychodzą pod mój balkon i wyjadają kocie jedzenie ;)
OdpowiedzUsuńU nas też czasem spacerują po osiedlu
UsuńBardzo fajna, domowa lekcja o jeżach :-) a ten z długim nochalem - czadowy ;-)
OdpowiedzUsuńDziękujemy!
OdpowiedzUsuńCudne liściaste projekty i młody talent :) Gratulacje!
OdpowiedzUsuńDziękujemy!
UsuńJejku, te rysunki są przeurocze! <3
OdpowiedzUsuńDziękujemy!
UsuńŁadne rysunki! Pamiętam, że jak byłam młodsza, to wieczorami na działkę przychodził jeż w jedno miejsce, ale to były czasy :)
OdpowiedzUsuńDziękujemy! My ostatnio widzieliśmy jeża na skrzyżowaniu (przechodził przez jezdnię).
Usuńbardzo ładne i pomysłowe projekty. w sumie przyłapałaś mnie na tym, że nie mam pojęcia, co jedzą jeże ;)
OdpowiedzUsuńMiło nam, że czegoś nowego się dowiedziałaś.
UsuńJeże to przeurocze zwierzątka. Jeden taki mieszka w krzakach za naszą kamienicą. Z ciekawostek mogę powiedzieć, że w Tokio jest jeżowa kawiarnia (odpowiednik kociej kawiarni), w której oprócz kawy i ciastka dostaje się pod opiekę małego jeża na czas wizyty. :)
OdpowiedzUsuńO proszę, dziękuję za informację, poszukam czegoś więcej na ten temat.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńRewelacja
OdpowiedzUsuń
OdpowiedzUsuńThanks for your personal marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back down the road. I want to encourage you continue your great writing, have a nice evening! aol.com email sign in