niedziela, 23 października 2016

Wielki odlot - o ptasich wedrówkach

"Wśród ptaków wielkie poruszenie, ci odlatują, ci zostają..." Hmmm, a tak właściwie to które ptaki odlatują na zimę, a które zostają w Polsce? A kto do nas przylatuje z jeszcze chłodniejszej Skandynawii? W ostatnich dniach z córkami odbyłyśmy kilka spacerów po osiedlu, połączonych z obserwacjami ptaków. Spotkałyśmy wrony siwe, gawrony, sroki, wróble, modraszki, bogatki, wróble, mazurka, krzyżówkę, mewę śmieszkę i mewę siwą... i wykonałyśmy karty do zabawy na temat ptaków.


Zabawa edukacyjna

Do wykonania kart użyłyśmy:
- kwadratowych karteczek papieru o wymiarach 10x10 cm w kolorze niebieskim (można wyciąć z papieru lub użyć gotowych karteczek)
- rysunków ptaków - wykorzystałyśmy rysunki dostępne w bazie Scholaris, w zestawach materiałów edukacyjnych pt. Poznajemy ptaki (dla przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych) oraz rysunki "Ptaków mojej okolicy" z broszury wydanej przez Towarzystwo Przyrodnicze Bocian;

Rysunki ptaków wycięłyśmy, a następnie córka nakleiła je na karteczki.

W sumie uzyskałyśmy 26 kart przedstawiających:
kawkę, wronę siwą, gawrona, srokę, sójkę, szpaka, kosa, gołębia grzywacza, kwiczoła, wróbla, mazurka, sikory - bogatkę i modraszkę, jaskółki - oknówkę i dymówkę, jerzyka, kaczkę krzyżówkę, myszołowa, pustułkę, czajkę, skowronka, bociana, łabędzia, żurawia, gołębia miejskiego i mewę siwą.

Karty można wykorzystać na różne sposoby:
 1. Kolejno losujemy karty i zgadujemy, jaki to ptak.
 2. Sortujemy karty na trzy grupy - w jednej grupie znajdą się gatunki ptaków, które zimę spędzają w Polsce, w drugiej te gatunki, które odlatują na zimę, a w trzeciej gatunki, których część osobników odlatuje, a część zostaje w Polsce (np. łabędzie, kaczki krzyżówki, szpaki).
 3. Ćwiczenie z mapą. Na mapie świata śledzimy trasy wędrówki ptaków. Kolejno losujemy karty i umieszczamy je w odpowiednim miejscu na mapie np. bocian leci do Afryki, wróbel zostaje w Polsce.
 4. A jaki jest Wasz pomysł?

 Więcej informacji o ptasich wędrówkach:

Dlaczego ptaki wędrują? Jakie trasy wybierają? Jak odnajdują drogę? Czy latają na różne sposoby? O tym wszystkim możecie przeczytać na stronie OTOP Junior.

Opisaną przez nas zabawę możesz wykorzystać w edukacji domowej lub w edukacji formalnej. Odwołanie do podstawy programowej:

Edukacja przedszkolna
9.2. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne; Dziecko umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
12.1. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt; Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.

Edukacja wczesnoszkolna
Edukacja przyrodnicza
4. Uczeń nazywa oraz wyróżnia zwierzęta i rośliny typowe dla wybranych regionów Polski; rozpoznaje i nazywa niektóre zwierzęta egzotyczne.

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego o ptasich wędrówkach. Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku, na której umieszczamy dodatkowe zdjęcia i pomysły, które nie są publikowane na blogu. 

Nasza gra bierze udział w wyzwaniu pt. "Tworzymy zabawki edukacyjne":3 komentarze:

 1. Wspaniały pomysł. Kupić głośną zabawkę i dać dziecku, żeby się samo bawiło nie jest sztuką, ale już samodzielnie wykonane zabawy które kształcą - bezcenne:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł i zabawa. Kreatywnie wykorzystany czas spędzony wspólnie z dziećmi, a przecież dzieciaki tak tego od nas potrzebują. Naprawdę super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie! Mam nadzieję, że znajdę w sobie takie pokłady kreatywności i chęci na taką zabawę z moim synkiem, gdy urośnie :)

  OdpowiedzUsuń