poniedziałek, 31 października 2016

Stonoga i pudełko-liczydełko

 


Nasza czteroletnia córka niedawno odkryła magię liczb. Liczymy więc w domu i na spacerach, liczymy schodki, kamyki, liście, kasztany, kropki u biedronek i łyżeczki zupy. Czynność jest chyba dość popularna, bo o takim spacerowym liczeniu szwedzka autorka Emma Adbåge napisała nawet książkę dla dzieci.

W liczeniu pomagają nam zabawki edukacyjne – stonoga i pudełko-liczydełko, które sami wykonaliśmy z plastiku. Z plastiku, gdyż taki jest październikowy temat w konkursie o wyróżnienie "Dziecko na warsztat”, w którym nieśmiało postanowiliśmy wziąć udział. Ponadto cały czas uczestniczymy w projekcie blogowym pt. Matematyka jest piękna.


Stonoga

Dwa tygodnie temu sięgnęliśmy po wiersze Jana Brzechwy i sprawdziliśmy, ile nóg ma stonoga. Literacka stonoga zmierzała do Białej i nogi jej się poplątały. „Lewa z prawą, przednia z tylną, każdej nodze bardzo pilno, szósta zdążyć chce za siódmą, ale siódmej iść za trudno, no, bo przed nią stoi ósma, która właśnie jakiś guz ma.”


Następnie wykonałyśmy z córką stonogę z plastikowych kubeczków i nakrętek.
Do pracy użyłyśmy:
  • plastikowych nakrętek po napojach (różne kolory i rozmiary) i małych plastikowych pudełeczek - w sumie 21 szt
  • białego papieru samoprzylepnego
  • nożyczek
  • naklejek

Nasza córka uwielbia naklejki, więc rozpoczęła pracę od przyczepienia różnych obrazków na spodzie nakrętek i pudełeczek. Następnie z papieru samoprzylepnego wycięłyśmy niewielkie czworokąty, na każdym czworokącie napisałyśmy cyfrę i córka nakleiła je na nakrętki.
Potem układałyśmy stonogę, licząc po kolei od 0 do 20.

Różne nakrętki i białe karteczki

Piszemy cyfry

Nasza stonoga

Stonogę układała również młodsza córka (ma 1 roczek)


Pudełko - liczydełko

Do wykonania pudełka - liczydełka potrzebne nam były:
  • plastikowe pudełko po jajkach
  • patyczki z pianki w różnych kolorach, ale można też użyć np. dużych guzików lub makaronu - świderek albo rurek
  • biały karton
  • farby
  • nożyczki
  • naklejki

Pudełko po jajkach umyłyśmy i wysuszyłyśmy. Następnie córka ozdobiła wieczko różnokolorowymi naklejkami. W środku na spodzie wieczka umieściłyśmy karton, na którym oznaczyłyśmy numerkiem każdą z 10 przegródek na jajka. Dodatkowo pomalowałyśmy farbami spód każdej z przegródek zgodne z kolorami patyczków (żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski). Patyczki można grupować, układać, liczyć, dodawać i odejmować. Miłej zabawy!

Na wieczku nalepiłyśmy różne naklejki

W środku umieściłyśmy karton z liczbami i kolorowe patyczki

Córka układała odpowiednią liczbę patyczków - 1,2,3....


Dodawanie i odejmowanie - zaczynamy

Jeśli spodobały Wam się nasze pomysły, będzie nam bardzo miło jeśli pozostawicie komentarz. Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku, na której umieszczamy dodatkowe informacje, które nie są publikowane na blogu.

 

A na koniec przyrodnicze pytanie...


Czy wiecie ile nóg ma stonoga?

Odpowiedź:
Hmmm...to zależy, czy mówimy o stonodze murowej, która nie bije rekordów w liczbie odnóży, czy też o krocionogach, potocznie niekiedy nazywanych stonogami, które mogą mieć nawet ponad 100 nóg.

W Polsce w domach i w ogrodach możemy spotkać skorupiaka o nazwie: stonoga murowa. Zwierzę to porusza się za pomocą jedynie 7 par odnóży, czyli 14 „nóżek", więc nie może się równać ze stonogą z wiersza Jana Brzechwy.

Wśród wijów rekordzistami są krocionogi -  po angielsku nazywane „milipede”, czyli "tysiącnogi". Zwierzęta te jednak wcale nie mają 1000 nóg. Najwięcej nóg ma llacme plenipes, który występuje w USA, w Kalifornii i pomimo niewielkich rozmiarów (mierzy ok. 3 cm) może posiadać do 750 odnóży.

Źródła:

W tekście wykorzystaliśmy fragment wiersza Jana Brzechwy pt. Stonoga. Wiersz znajdziecie tutaj:
http://www.wiersze.juniora.pl/brzechwa/brzechwa_s10.html

A o nogach u wijów i stonogi murowej czytaliśmy na stronach:
https://en.wikipedia.org/wiki/Illacme
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stonoga_murowa

Opisane przez nas zabawy można wykorzystać w edukacji domowej lub w edukacji formalnej. Odwołanie do podstawy programowej:

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego o stonodze. Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku, na której umieszczamy dodatkowe zdjęcia i pomysły, które nie są publikowane na blogu. 

Edukacja przedszkolna
9.2. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne; Dziecko umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
12.1. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt; Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.
13.1. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. Dziecko liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego.

Nasza stonoga i pudełko-liczydełko biorą udział w 2 edycji projektu pt. "Matematyka jest piękna"
 

Biorę udział w konkursie o wyróżnienie "Dziecka na warsztat”

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz