poniedziałek, 10 października 2016

Narodziny bloga i spotkanie z bocianami
Witamy Was tekstem o bocianach - ptakach tradycyjnie symbolizujących narodziny. Mamy nadzieję, że bociany przyniosą nam szczęście, zgodnie ze staropolskim przysłowiem: „Szczęśliwy dom, gdzie boćki są".

Od kilku tygodni bociany są w drodze do ciepłych krajów i za około 2 miesiące powinny dotrzeć na zimowiska. Wczoraj z córką wykonałyśmy prace plastyczne, przedstawiające te piękne ptaki.  Rysując dzioby, szyje i ozdabiając skrzydła rozmawiałyśmy o tym, czy bociany mogą być czarne, dlaczego odlatują do Afryki i czy faktycznie jedzą tylko żaby?


Nasza córka pyta... o bociany:

 

1. Czy wszystkie bociany są białe?

Bocian biały jest najpopularniejszym bocianem w Polsce, ale ma także rzadkiego kuzyna – bociana czarnego. Bociany białe nie są całe białe, bo mają na skrzydłach pióra (tzw. lotki) w kolorze czarnym, a bociany czarne mają białe pióra na brzuchach. Poza tym dziób i nogi dorosłych bocianów są w kolorze czerwonym, a u piskląt mają barwę czarną.

Bociany czarne trudniej spotkać niż bociany białe, bo jest ich znacznie mniej w Polsce. Poza tym ptaki te zamieszkują wilgotne lasy w pobliżu bagien lub zbiorników wodnych i najchętniej zakładają gniazda w koronach starych drzew w miejscach odległych od  ludzkich domów. Wokół  gniazd  bocianów  czarnych tworzone  są  specjalne  strefy  ochronne,  w których  nie  wolno  przebywać, ani hałasować.

Gniazda bocianów białych można natomiast zobaczyć z bliska, gdyż często są zakładane na słupach energetycznych lub na dachach domów,

Bocian czarny - portret

2. Dlaczego bocian stoi na jednej nodze?

Stojąc w ten sposób bocian oszczędza siły, bo ciężar ciała utrzymują ścięgna i kości, a nie mięśnie. Poza tym chowając nogę w piórach bocian ją ogrzewa.

3. Czy bociany jedzą tylko żaby?

Żaby nie są głównym pokarmem bocianów. Bociany białe zjadają to, co jest im najłatwiej zdobyć. W okresie wczesnej wiosny są to płazy, a więc i żaby. Latem najczęściej bociany jedzą owady (np. chrząszcze i pasikoniki),  a także gryzonie, krety, dżdżownice i jaszczurki. Bociany czarne chętnie polują na ryby, a poza nimi żywią się owadami wodnymi, szarańczakami i małymi gryzoniami.

4. Dokąd wędrują bociany?

W połowie sierpnia bociany rozpoczynają jesienną wędrówkę na zimowiska do Afryki. Z Polski lecą na południowy-wschód w kierunku Turcji, a następnie do Afryki Południowej.  Bociany podczas lotu szybują,  wykorzystując ruch ciepłego powietrza, unoszącego się nad lądem.
Zimą lub wczesną wiosną bociany wyruszają w drogę powrotną i możemy je witać w Polsce od końca marca do końca maja.

Zróbcie to sami:

Do wykonania bocianów użyłyśmy:
- białej waty (piórka)
- drucików kreatywnych w kolorze czarnym (skrzydła)
- papieru w kolorze czerwonym (dziób i nogi)
- ruchomych oczu
oraz kartek papieru, kredek, kleju i nożyczek

Bociany wykonała nasza czteroletnia córka:

Rysujemy: najpierw cały biały bocian na łące

Dodajemy czarne skrzydła

I gotowe - oto bocian czarny

Bocian biały - tutaj stoi na dwóch nogach

W naturze młode bociany mają nogi i dzioby w kolorze ciemnoszarym


A tu znajdziecie przepis na maskę bociana.

Więcej o bocianach:

O bocianach czytaliśmy:

Opisaną przez nas zabawę możesz wykorzystać w edukacji domowej lub w edukacji formalnej. Odwołanie do podstawy programowej:

Edukacja przedszkolna
9.2. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne; Dziecko umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
12.1. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt; Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.

Edukacja wczesnoszkolna
Edukacja przyrodnicza
4. Uczeń nazywa oraz wyróżnia zwierzęta i rośliny typowe dla wybranych regionów Polski; rozpoznaje i nazywa niektóre zwierzęta egzotyczne.

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego o bocianach. Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku, na której umieszczamy dodatkowe zdjęcia i pomysły, które nie są publikowane na blogu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz