niedziela, 16 października 2016

Liczymy z biedronką


W piątek nasza córka poznawała tajniki cyfr i liczb, a w liczeniu pomogły nam własnoręcznie wykonane biedronki. Ile kropek ma biedronka? Co oznacza liczba kropek? Czy kropki można dodawać i odejmować? Zapraszamy!Nasza córka pyta... o biedronki:

Ile kropek mają biedronki?

W Polsce mieszka ponad 70 gatunków biedronek, a każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy, w tym liczbę kropek, ich kształt, kolor i ułożenie.
Popularne biedronki - jak siedmiokropka i dwukropka mają czerwone lub pomarańczowe skrzydła i jak nazwa wskazuje 7 lub 2 czarne kropki. Liczba kropek u biedronki nie zmienia się w ciągu życia, więc nie jest prawdą, że świadczy o tym, ile biedronka ma lat...Kropki można więc dodawać i odejmować biedronkom na rysunkach lub podczas nauki liczenia.

Co jedzą biedronki? Czy wszystkie biedronki są czerwone w czarne kropki? Ile biedronki mają skrzydeł? 

Odpowiedzi na te pytania odnajdziecie w cyklu pt. Obalamy mity na stronie Parku Narodowego "Bory Tucholskie".

Zróbcie to sami:

Do wykonania "Biedronkowych liczydeł" użyłyśmy:
- czarnego kartonu - do wycięcia kropek
- białego kartonu
- farb
- masy klejącej Blue Tack lub ciastoliny
- nożyczek

Kropki można przyczepić do biedronki za pomocą kulki z masy klejącej Blue Tack lub ciastoliny.
Razem z córką liczyłyśmy kropki od 0 do 20 (uprzedzając pytania, w przyrodzie występuje biedronka azjatycka, zwana arlekinem, która może mieć od 0 do 21 kropek). Ćwiczyłyśmy również dodawanie i odejmowanie kropek.


Opisaną przez nas zabawę możesz wykorzystać w edukacji domowej lub w edukacji formalnej. Odwołanie do podstawy programowej:

Edukacja przedszkolna
9.2. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne; Dziecko umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
12.1. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt; Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.
13.1. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Dziecko liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego.

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego o biedronkach. Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku, na której umieszczamy dodatkowe zdjęcia i pomysły, które nie są publikowane na blogu. 

Nasze "Biedronkowe liczydła" biorą udział w wyzwaniu pt. Tworzymy zabawki edukacyjne oraz w 2 edycji projektu "Matematyka jest piękna".

http://madredziecko.com.pl/?p=1473

http://www.zabawyzarchimedesem.pl/matematyka-jest-piekna/matematyka-jest-piekna-edycja-2/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz